Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολικού Έτους 2019-2020

Εκδρομή της Γ' Τάξης στα Γιάννενα, Πέμπτη 30 Ιανουαρίου-Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

Στα Γιάννενα η εκδρομή της Γ΄τάξης. Το πρόγραμμα περιλάμβανε ξενάγηση στην πόλη, στο Νησάκι, στο Μουσείο Βρέλλη, στο σπήλαιο Ιωαννίνων και επισκέψεις στο Μέτσοβο, στα Ζαγοροχώρια, στο φαράγγι του Βίκου και την Μονή Αγ. Παρασκευής. (Φωτογραφίες)

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Λασκαρίδη, Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2019

Την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, κατά την εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στο « Ίδρυμα Λασκαρίδη» οι μαθητές παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα:
1. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ; Η οργάνωση των συνελεύσεων στην τάξη και στο σχολείο με εισηγητή τον κ. Γιώργο Μόσχο, Νομικό, Εμπειρογνώμονα δικαιωμάτων του παιδιού, Συνήγορο του Παιδιού
Οι μαθητές της Α΄τάξης ενημερώθηκαν σχετικά με τη νομοθεσία για τις μαθητικές κοινότητες και συνειδητοποίησαν το πώς μπορούν να διεξάγονται οι συζητήσεις / συνελεύσεις για θέματα της σχολικής ζωής και να λαμβάνονται αποφάσεις με τη συμμετοχή τους στο σχολείο.

2. ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΕΜΦΥΛΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ με εισηγήτρια την  Δρ. Δέσποινα Χρονάκη, Τμ. Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, ΕΚΠΑ & ΠΜΣ Σύγχρονες Δημοσιογραφικές Σπουδές, ΕΑΠ
Οι μαθητές της Β΄τάξης συμμετείχαν σε ένα δημιουργικό διάλογο για το θέμα της πρόσληψης αναπαραστάσεων του φύλου που εγείρει αντικρουόμενες απόψεις και είναι πάντα επίκαιρο απέκτησαν στοιχειωδώς μια εικόνα για πως οι ίδιοι οι νέοι άνθρωποι τοποθετούνται στην έρευνα γύρω από τη σχέση Μέσων, φύλου και σχέσεων.

3. ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ με εισηγητή τον κ. Ανδρέα Παναγόπουλο, Δημοσιογράφο, υποψήφιο Διδάκτωρα ΑΠΘ
Οι μαθητές της Γ΄τάξης στην αρχή εξοικειώθηκαν με τις πρακτικές των επαγγελματιών της τηλεόρασης και του κινηματογράφου και τα εργαλεία που υπάρχουν ενσωματωμένα στα κινητά τους για να δημιουργήσουν μικρές ταινίες. ούτως ώστε με την ολοκλήρωσή του προγράμματος, να έχουν αποκτήσει γνώσεις σεναριογραφίας, σκηνοθεσίας, βιντεολήψης, ηχοληψίας, αφήγησης και μοντάζ για τη δημιουργία ενός βίντεο μόνο από το κινητό τους.

Επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο, Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019

Το Πολεμικό Μουσείο επισκέφθηκαν οι μαθητές της Γ΄τάξης την Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019, σκοπός και αποστολή του οποίου  είναι η συγκέντρωση, διαφύλαξη και έκθεση πολεμικών κειμηλίων, καθώς και η τεκμηρίωση και μελέτη της πολεμικής ιστορίας της Ελλάδος, καλύπτοντας όλες της εποχές της πολεμικής δραστηριότητας από την πρώιμη εποχή του χαλκού μέχρι σήμερα.  (Φωτογραφίες)

Επίσκεψη στην Προεδρική Φρουρά, Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019

Την Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές της Β΄τάξης, αφού παρακολούθησαν την αλλαγή φρουράς στο Σύνταγμα, επισκέφθηκαν την Προεδρική Φρουρά και ενημερώθηκαν για την ιστορία της. (Φωτογραφίες)