Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το σχολείο μας έχει μακριά ιστορία, με ονομασίες  που ακολουθούν τις θεσμικές αλλαγές των κατά καιρούς εκπαιδευτικών μεταρρυθμίσεων.  Έτσι:

Ιδρύθηκε το 1964 και ως το 1967 λειτούργησε ως 3/τάξιο Γυμνάσιο Θηλέων Αγ. Αναργύρων.  Στο διάστημα αυτό  στεγάζεται στο κτήριο που βρίσκεται σήμερα το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγ. Αναργύρων επί της οδού  Αγ. Αναργύρων 45.

Από το 1968 ως το 1976 λειτούργησε ως 6/τάξιο Γυμνάσιο  Θηλέων Αγ. Αναργύρων και  μεταστεγάζεται  στο κτήριο που βρίσκεται σήμερα το 1ο  Λύκειο Αγ. Αναργύρων στη γωνία των οδών Σύρου και Παπάγου. Στο διάστημα αυτό   λειτουργεί από κοινού σε εναλλασσόμενες βάρδιες με το  6/τάξιο Γυμνάσιο   Αρρένων Αγ. Αναργύρων. Τη θεμελίωση του σχολείου πραγματοποίησε ο Λουκής Ακρίτας.

Από το 1976 λειτουργεί ως Λύκειο Θηλέων Αγ. Αναργύρων, στο ίδιο κτήριο από κοινού  σε εναλλασσόμενες βάρδιες με το  6/τάξιο Γυμνάσιο   Αρρένων Αγ. Αναργύρων.

Ως  2ο  Γενικό  Λύκειο  Αγ. Αναργύρων  λειτουργεί  από το 1980 ως το 1999 οπότε μετονομάζεται σε    2ο Ενιαίο Λύκειο Αγ.Αναργύρων.

Το 1996 αποκτά το δικό του καινούριο κτήριο στην περιοχή Μυκονιάτικα των Αγ. Αναργύρων πίσω από το 301ο  Εργοστάσιο Βάσης και ανάμεσα στο 3Ο  Γυμνάσιο και στο 2ο  Δημοτικό Σχολείο Αγ. Αναργύρων.

Το 2006 επανέρχεται η ονομασία 2ο  Γενικό Λύκειο Αγ. Αναργύρων. Έκτοτε με διαδοχικές μετωνυμίες από Γενικό σε Ενιαίο Λύκειο και αντιστρόφως φτάσαμε στο σήμερα.

Στο ίδιο κτήριο με το σχολείο μας λειτουργούν από το 1997 το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) και από το 2003 το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας  (ΣΔΕ).

Ακολουθούν παλιές φωτογραφίες από το σχολείο μας.

Το πρώτο κτήριο στη γωνία των οδών Σύρου και Παπάγου.

6 Ιουνίου 1970, 6τάξιο Γυμνάσιο Θηλέων, με καθηγητή τον κ. Χαραμή.