Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολικού Έτους 2016-2017

Επίσκεψη της ομάδας πολιτιστικού προγράμματος στη Λέσχη Φίλων Κόμικς, Πέμπτη 4 Μαϊου 2017

Οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος  "Ανακαλύπτοντας την 9η τέχνη ... Κόμικς" επισκέφτηκαν τη Λέσχη Φίλων Κόμικς, ενημερώθηκαν και διασκέδασαν πάνω στο αντικείμενο του προγράμματός τους. (Φωτογραφίες)

Επίσκεψη της Α' Λυκείου στη Βουλή των Ελλήνων, Δευτέρα 24 Απριλίου 2017

Τη Βουλή επισκέφτηκαν οι μαθητές της Α' τάξης τη Δευτέρα 24 Απριλίου 2017.  Οι μαθητές παρακολούθησαν πρώτα ένα εκπαιδευτικό βίντεο για την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, και στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην αίθουσα Βενιζέλου όπου παρουσιάζεται η Έκθεση "Ιωάννης Καπποδίστριας: Η πορεία του στο χρόνο" καθώς επίσης και στην αίθουσα της ολομέλειας.( Φωτογραφίες)

Συμμετοχή στην 35η Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, 7-10 Απριλίου 2017

Με τη συμμετοχή των μαθητριών Εύης Τριάντη και Ιφιγένειας Πανταζή, το 2ο Γενικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων πήρε μέρος στην 35η Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων που έγινε από τις 7 έως 10 Απριλίου 2017 στην Αθήνα.  Στη Συνδιάσκεψη οι εργασίες και η γενική ολομέλεια είναι στα πρότυπα λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, με γλώσσα εργασίας την αγγλική. (Φωτογραφίες)

Συμμετοχή στη 2η προσομοίωση συνεδρίασης Συμβουλίου ΕΕ, Πέμπτη 30 Μαρτίου 2017

Η  μαθήτρια της Α΄τάξης Μαρία Παπαδοπούλου συμμετείχε φέτος στην 2η προσομοίωση του Συμβουλίου της ΕΕ με θέμα: «Η περιφερειακή στρατηγική της ΕΕ για τη Συρία και το Ιράκ, καθώς και για την απειλή του Ισλαμικού Κράτους.»  Πρόκειται για μια αναπαράσταση των εργασιών του Συμβουλίου της ΕΕ η οποία γίνεται από είκοσι οκτώ μαθητές, που ο καθένας εκπροσωπεί ένα κράτος-μέλος της ΕΕ σε πραγματικές συνθήκες συνεδρίασης του Συμβουλίου.  Οι μαθητές υποστηρίζοντας τις θέσεις της χώρας που εκπροσώπησαν και όχι τις προσωπικές τους, μέσω μιας διαδικασίας άτυπων και επίσημων συζητήσεων είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν συμμαχίες και να επιδιώξουν από́ κοινού́ λύσεις στο υπό́ συζήτηση πρόβλημα. (Βίντεο)

Ημερίδα Βιολογίας, Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017

Ημερίδα Βιολογίας παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄Τάξης Θετικών Σπουδών.

Θεατρική Παράσταση, Τρίτη 14 Μαρτίου 2017

«Η ζωή είναι ωραία» (οδηγός ευδαιμονίας από τον Τσέχωφ) σε σκηνοθεσία Κ. Καπελώνη, από την Εφηβική σκηνή του Θεάτρου Τέχνης, παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄τάξης  την Τρίτη 14 Μαρτίου 2017. (Φωτογραφίες

Οικονομικό Πανεπιστήμιο, Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017

Την παρουσίαση του Οικονομικού Πανεπιστημίου και των τμημάτων του παρακολούθησαν οι μαθητές την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017 στο πλαίσιο της ετήσιας ενημέρωσης που πραγματοποιεί το Πανεπιστήμιο.  Ακολούθησε συζήτηση με τους αποφοίτους του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, οι οποίοι έλυσαν τις απορίες και εμψύχωσαν τους υποψήφιους μαθητές.

Επίσκεψη στα Γραφεία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017

Τα Γραφεία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου επισκέφτηκαν οι μαθητές της Α΄Τάξης την Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017 και ενημερώθηκαν για την Ευρωπαϊκή Ένωση από τον κ. Καπετανίδη. (Φωτογραφίες)

Πανεπιστήμιο Πειραιά και Αστεροσκοπείο, Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017

Το Πανεπιστήμιο Πειραιά επισκέφθηκαν οι μαθητές της Γ΄τάξης και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου. Ο κ. Λαμπρινουδάκης , πρόεδρος του τμήματος ψηφιακών συστημάτων και ο κ. Τσιχριντζής, πρόεδρος του τμήματος Πληροφορικής, τους ενημέρωσαν για το πρόγραμμα σπουδών των δύο τμημάτων, τις επιλογές μεταπτυχιακών σπουδών και επαγγελματικής απασχόλησης. Η κ. Σ. Ταμπούρη, υπεύθυνη του τμήματος διασύνδεσης, ενημέρωσε για το πρόγραμμα σπουδών των υπόλοιπων τμημάτων του Πανεπιστημίου. Οι μαθητές των Α΄ και Β΄τάξεων επισκέφθηκαν το Αστεροσκοπείο Αθηνών στην κορυφή του λόφου Νυμφών και ενημερώθηκαν σε θέματα Αστρονομίας. (Φωτογραφίες)