Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικού Έτους 2006-2007

«Μελετώντας την ιστορία της τέχνης ανακαλύπτουμε την επίδραση του Ελ Γκρέκο και
την ελληνική προσφορά στην παγκόσμια κληρονομιά»

Σύντομη Περιγραφή   Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος ταξιδέψαμε στον μαγικό κόσμο της τέχνης, μελετώντας την περιπετειώδη διαδρομή της καλλιτεχνικής δημιουργίας από την προϊστορία έως και την εποχή της Αναγέννησης. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού εστιάσαμε στον ζωγράφο Ελ Γκρέκο, γνωρίσαμε την προσφορά του στην παγκόσμια κληρονομιά και επισκεφθήκαμε την δεύτερη πατρίδα του, τη Μαδρίτη της Ισπανίας.

Χρυσομάλλη  Ρεβέκκα ΠΕ09

Χατζηπαναγιώτου Μαρία ΠΕ01

Γιωτόπουλος Σπύρος ΠΕ11

«Η Αρχαία ελληνική τέχνη στα μεγάλα μουσεία  της Ευρώπης»

Σύντομη Περιγραφή Σκοπός του προγράμματος ήταν η προβολή των εξέχοντων εκθεμάτων γλυπτικής της αρχαίας Ελληνικής Τέχνης στα μεγαλύτερα μουσεία της Ευρώπης.  (The British Museum, Musee De Louvre)

Χρυσομάλλη  Ρεβέκκα ΠΕ09

Παϊσοπούλου Έλλη ΠΕ02

Νταουντάκη Γιαννούλα ΠΕ02

« Ό,τι φάμε και ό,τι πιούμε» Θεατρική Παράσταση του Β. Μητσάκη.

Σύντομη Περιγραφή
Στα  πλαίσια  του  Πολιτιστικού Προγράμματος "Ό,τι φάμε και ό,τι πιούμε ...", που αφορούσε την υγιεινή ζωή και τη διατροφή, προσπαθήσαμε εκτός από το βιωματικό χαρακτήρα που είχαν οι συναντήσεις, να περάσουμε κάποια μηνύματα και να αναλύσουμε χαρακτήρες και καταστάσεις.

Έτσι το ανέβασμα του θεατρικού έργου "Ό,τι φάμε, και ό,τι πιούμε ..." του Β. Μητσάκη σε διασκευή των Κων/νο Πιτσά, Σοφία Λίτσα (ΠΕ03, Μαθηματικοί) στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας στις 15 Μαΐου 2007, ήταν μία ορθή επιλογή, που μας δικαίωσε από το αποτέλεσμα.  Μάθαμε, περάσαμε καλά, διδαχτήκαμε και διδάξαμε.

Πιτσάς Κων/νος ΠΕ03

Λίτσα Σοφία ΠΕ03

«Ηλεκτρονική εφημερίδα»

Σύντομη Περιγραφή

Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία της ιστοσελίδας του σχολείου, η κάλυψη όλων των δραστηριοτήτων των μαθητών της σχολικής χρονιάς  και η δημοσίευσή τους σε αυτήν.

Τρουλιανού Μαρία ΠΕ09

Μπάλια Δάφνη ΠΕ19

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας Σχολικού Έτους 2006-2007

«Υγιεινή διατροφή- Μεσογειακή διατροφή»

Σύντομη Περιγραφή

Είναι κοινό μυστικό ότι η Μεσογειακή διατροφή είναι και υγιεινή διατροφή. Σκοπός λοιπόν είναι να την γνωρίσουμε και να την υιοθετήσουμε.

Λίτσα Σοφία ΠΕ03

Πιτσάς Κων/νος ΠΕ03