Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικού Έτους 2005-2006

«Βυζαντινές Διαδρομές.»
Σύντομη Περιγραφή Κατά τους τελευταίους αιώνες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και κατά την περίοδο μετά την άλωση της Κωνσταντινούπολης, αναπτύχθηκαν οικονομικές-εμπορικές σχέσεις των Ελλήνων με τη Δύση αλλά και πνευματικές-πολιτιστικές. Το πρόγραμμα είχε σκοπό να καταδείξει την ενεργό συμμετοχή των Ελλήνων λογίων στη διάδοση των Ελληνικών σπουδών στη Δύση κατά τη διάρκεια των Βυζαντινών αλλά και Μεταβυζαντινών χρόνων.

Παϊσοπούλου Έλλη ΠΕ02

Νταουντάκη Γιαννούλα ΠΕ02

«Η παρουσία των Ελλήνων μεταναστών στη Γερμανία, τα προβλήματα και η εξέλιξή τους.»
Σύντομη Περιγραφή   Το πρόγραμμα ασχολήθηκε με τις συνθήκες διαβίωσης και εργασίας των Ελλήνων μεταναστών στη Γερμανία.  Επίσης, μελέτησε τα οικονομικά και παραγωγικά μέτρα Ελληνισμού στη Γερμανία, καθώς και την σημασία αλλά και τις επιπτώσεις των ελληνικών εμβασμάτων στην εθνική οικονομία.

Χρυσομάλλη Ρεβέκκα ΠΕ09

Χατζηπαναγιώτου Μαρία ΠΕ01

Γιωτόπουλος Σπυρίδων ΠΕ11

Οικονομία και Επιχειρηματικότητα
«H ενοποίηση της Γερμανίας απαρχή της τελευταίας μεγάλης διεύρυνσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης.»
Σύντομη Περιγραφή Το 1989 το τείχος του Βερολίνου έπεσε. Η Ανατολική Γερμανία ενώθηκε με τη Δυτική. Μετά το γεγονός αυτό συνειδητοποιήθηκε εντονότερα  ότι το μέλλον όλων των Ευρωπαίων πολιτών, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων, είναι κοινό. Απόδειξη, η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης διεύρυνση, αυτή του 2004, με την ένταξη δέκα κρατών σε αυτήν.

Χρυσομάλλη Ρεβέκκα ΠΕ09

Τρουλιανού Μαρία ΠΕ09