ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-2019

Παρέλαση 25ης Μαρτίου, Δευτέρα  25 Μαρτίου 2019

Το 2ο Λύκειο Αγ. Αναργύρων παρελαύνει κατά τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου,.

Εκδήλωση για την 25η Μαρτίου 1821, Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019

Με τραγούδια και χορούς από όλη την Ελλάδα τιμήσαμε τους αγωνιστές του 1821 στην φετινή εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 (Βίντεο Εκδήλωσης)

Εκδήλωση Μνήμης, Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018

«Εκείνος που σωπαίνει θα χαθεί»,  «Κράτα τη γραμμή ανοιχτή», ήταν τα βασικά συνθήματα της εκδήλωσης μνήμης για το Πολυτεχνείο, που επιμελήθηκαν εξ ολοκλήρου οι μαθητές και παρουσίασαν την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου. Την εκδήλωση πλαισίωσαν τραγούδια από την χορωδία.

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου, Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018

Το 2ο Λύκειο Αγ. Αναργύρων παρελαύνει κατά τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου.

Γιορτή της Σημαίας, Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018

Η φετινή γιορτή ήταν αφιερωμένη στο έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Μαουτχάουζεν», μια «αληθινή» ιστορία, όπως την έζησε ο συγγραφέας, κρατούμενος στο Στρατόπεδο Συγκέντρωσης του Μαουτχάουζεν  απ’ το καλοκαίρι του 1943 μέχρι το τέλος του πολέμου. Οι αφηγήσεις συνοδεύτηκαν από τα τραγούδια της «Μπαλάντας του Μαουτχάουζεν», μελοποιημένα από τον Μίκη Θεοδωράκη, που τραγούδησαν οι μαθητές της χορωδίας.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2018

Με το σύνθημα του Υπουργείου «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» συμμετείχαμε  ενεργά στην 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018 με βόλευ, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και πινκ-πονκ. (Φωτογραφίες)

Απονομή Αναμνηστικού, Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018

Την ημέρα του Αγιασμού τίμησε το σχολείο τον μαθητή μας Γιάννη Γρανιτσιώτη που κατέκτησε την πρώτη θέση και πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100μέτρα, στην παγκόσμια γυμνασιάδα στο Μαρακές τον        Μάϊο του 2018, προσφέροντάς του ένα γλυπτό «δρομέα» που είχε χαραγμένη τη φράση «..στο δικό μας δρομέα». (Φωτογραφίες)