ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-2016

Γιορτή αποφοίτησης, Πέμπτη 16 Ιουνίου 2016
    Με την ολοκλήρωση της εξεταστικής περιόδου του τρέχοντος σχολικού έτους ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας οργάνωσε την Πέμπτη στις 16 Ιουνίου 2016 την τελετή αποφοίτησης των μαθητών της Γ΄Λυκείου.  Επιδόθηκαν στους μαθητές έπαινοι και ενθύμια ορίζοντας την μελλοντική τους συνάντηση σε 10 χρόνια, στις 16-6-2026. Ο σύλλογος των καθηγητών τους ευχήθηκε από καρδιάς υγεία, επιτυχίες και καλή σταδιοδρομία. (Φωτογραφίες)

Βράβευση της παράστασης "Άνθρωπε Αγάπα", Τρίτη 10 Μαϊου 2016

Το σχολείο μας βραβεύτηκε από το Υπουργείο Παιδείας για τις δράσεις του γύρω από το προσφυγικό ζήτημα, στα πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Άνθρωπε ααγάπα» Η ομάδα του προγράμματος περέστη στο Υπουργείο την Τρίτη 10 Μαΐου 2016, όπου και της απονεμήθηκε τιμητικός έπαινος. (Φωτογραφίες)

Παρουσίαση Πολιτιστικού Προγράμματος, Παρασκευή 22 Απριλίου 2016

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος ταξιδέψαμε στο μαγικό κόσμο της τέχνης μελετώντας την περιπετειώδη διαδρομή της καλλιτεχνικής δημιουργίας από την προϊστορία έως και τον 20ο αιώνα. Δείγμα της δουλειάς μας παρουσιάσαμε την Παρασκευή 22 Απριλίου 2016 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.(Φωτογραφίες)

"Άνθρωπε Αγάπα!".  Παρουσίαση Προγράμματος Αγωγής Υγείας, Τρίτη 5 Απριλίου 2016

Η ομάδα του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Άνθρωπε, αγάπα!» του σχολείου μας παρουσίασε την Τρίτη 5 Απριλίου 2016 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αγίων Αναργύρων «Σπύρος Αποστόλου» θεατρικά δρώμενα με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα. Επειδή μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, η ομάδα μας κάλεσε να παρατηρήσουμε και να αναστοχαστούμε αν καταπατώνται κάποια από τα δικαιώματά μας αλλά κυρίως αν εμείς οι ίδιοι προβαίνουμε –ηθελημένα ή άθελά μας- στην καταπάτηση των δικαιωμάτων κάποιου συνανθρώπου μας. (Video)

Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2016

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην καθιερωμένη παρέλαση για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου. (Φωτογραφίες)

Γιορτή 25ης Μαρτίου, Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016

Μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στην γιορτή την αφιερωμένη στην Επανάσταση του 1821. Ντυμένοι με παραδοσιακές στολές, που ευγενικά μας παραχώρησε ο σύλλογος Ναξιωτών των Αγ. Αναργύρων, απέδωσαν με δρώμενα λογοτεχνικά κείμενα και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς  (Video)

Ενημέρωση μαθητών της Γ΄Ταξης, Παρασκευή 18 Μαρτίου 2016

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού της Γ΄Αθήνας, (ΚΕΣΥΠ)  ενημέρωσε και τους μαθητές της Γ΄Λυκείου  λύνοντας έτσι και τις τελευταίες απορίες τους  πριν τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις .

Ενημέρωση των μαθητών της Α΄και Β΄τάξης,  24 και 25 Φεβρουαρίου 2016

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού της Γ΄Αθήνας, (ΚΕΣΥΠ)  ενημέρωσε τους μαθητές και απάντησε στις ερωτήσεις και απορίες που είχαν όσον αφορά το νέο εκπαιδευτικό σύστημα και τον επαγγελματικό προσανατολισμό τους.(Φωτογραφίες)

Χριστουγεννιάτικο Bazaar,  Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Στο πνεύμα των ημερών των Χριστουγέννων ήταν και φέτος το bazaar στο σχολείο μας. Με μελομακάρονα, κουραμπιέδες και σοκολατένια γλυκά ευχηθήκαμε τα καλύτερα για το 2016. (Φωτογραφίες)
Θεατρική Παράσταση,  Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015

«Το Αμάρτημα της Μητρός μου» του Γεωργίου Βιζυηνού, ένα από τα αριστουργηματικά διηγήματα της ελληνικής πεζογραφίας, σε θεατρική προσαρμογή και σκηνοθεσία του Δήμου Αβδελιώδη παρακολούθησαν μαθητές στο χώρο του σχολείου. Τους ρόλους ερμήνευσαν οι ηθοποιοί Θεμιστοκλής Καρποδίνης και  Αγάπη Μανουρά. (Φωτογραφίες)

Εκδήλωση μνήμης, Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015

Την επέτειο του Πολυτεχνείου, την 17η Νοέμβρη 1973 τιμήσαμε και φέτος.  Την εκδήλωση μνήμης ανέλαβαν αποκλειστικά οι μαθητές και με ενθουσιασμό, συγκίνηση και περηφάνια παρουσίασαν τα γεγονότα  του Πολυτεχνείου. Μέσα από τα θεατρικά σκετς που έγραψαν οι ίδιοι και τα τραγούδια που τραγούδησε η χορωδία, τόνισαν το νόημα της ημέρας, πως για τη λευτεριά χρειάζονται αγώνες. (Φωτογραφίες και Βίντεο)

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου, Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015

Έγινε και φέτος η καθιερωμένη παρέλαση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου στην οποία συμμετείχε φυσικά και το σχολείο μας.

Γιορτή της σημαίας, Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2015

Την 27η Οκτωβρίου, παραμονή της επετείου του ΟΧΙ, γιορτάζουμε και τιμούμε την Ελληνική Σημαία. Η γιορτή ξεκίνησε  με την απονομή αριστείων και βραβείων και την παράδοση της Ελληνικής σημαίας στη σημαιοφόρο του σχολείου.
Στη συνέχεια, μέσα από τα θεατρικά αποσπάσματα και τα τραγούδια, αναδείχθηκε η ιστορία μας, που είναι γεμάτη από περιστατικά αυτοθυσίας αγωνιστών για την προστασία της Ελληνικής σημαίας και το αγώνα ενάντια στο ναζισμό και φασισμό. (Φωτογραφίες και Βίντεο)

Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού, Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015

Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϋ, πινκ-πονκ και χορός ήταν τα αθλήματα και οι παράλληλες δράσεις της 2ης «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού».  Στο προαύλιο του σχολείου, οι μαθητές, συμμετέχοντας σε μικτές ομάδες, αγωνίστηκαν και ανέδειξαν τους νικητές σε κάθε ένα άθλημα, ενώ στην αίθουσα εκδηλώσεων έπαιξαν πινκ-πονκ και έμαθαν και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. (Φωτογραφίες)

Αγιασμός, 11 Σεπτεμβρίου 2015