ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014-2015

Παρουσίαση Πολιτιστικών Προγραμμάτων, 11 Μαϊου 2015

Οι ομάδες των Πολιτιστικών Προγραμμάτων και η ομάδα του eTwinning παρουσίασαν στους συμμαθητές τους  τη δουλειά που υλοποίησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.   (Φωτογραφίες Παρουσίασης). Δείτε τις εργασίες της ομάδας του eTwinning.

Γιορτή 25ης Μαρτίου, Τρίτη 24 Μαρτίου 2015

Με αφορμή την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 στο σχολείο μας οργανώθηκε μια γιορτή για την Επανάσταση. Η Επανάσταση δεν είναι ιδιοκτησία κανενός ανθρώπου και κανενός λαού. Υπάρχει κομμάτι για όλους. Για τον καθένα μας και σε κάθε εποχή. Κι αν κάποιοι μας λένε ουτοπιστές, εμείς θα επιμένουμε πως η αλήθεια, η αλληλεγγύη, η δικαιοσύνη, η πρόοδος, η εργασία, η ανθρωπιά είναι Επανάσταση! (Το βίντεο της γιορτής)

Εκδήλωση με θέμα το Ρατσισμό, Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015

«Όχι στο ρατσισμό, όχι στο σχολικό εκφοβισμό».  Την Παρασκευή, στις 20 Μαρτίου 2015, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν εκδήλωση με θέμα το ρατσισμό και το σχολικό εκφοβισμό. Προβλήθηκαν videos, διαβάστηκαν κείμενα και άρθρα, και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση κατά την οποία οι μαθητές εξέφρασαν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους για το ρατσισμό γενικά και για το σχολικό εκφοβισμό ειδικότερα. Στο τέλος, όλοι, καθηγητές και μαθητές, συμφώνησαν πως η συζήτηση που έγινε, ήταν ουσιαστική, αποκαλυπτική και γόνιμη.

Έκθεση Βιβλίου, Πέμπτη και Παρασκευή 29 και 30 Ιανουαρίου 2015

Μεγάλη επιτυχία είχε η Έκθεση Βιβλίου που οργανώθηκε στο σχολείο μας την Πέμπτη 29 και την Παρασκευή  30 Ιανουαρίου 2015. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις τελευταίες εκδόσεις και αγόρασαν βιβλία . Η Έκθεση πλαισιώθηκε με την ομιλία της ψυχολόγου κ. Γιούλης Μιγγείρου τόσο σε γονείς όσο και σε μαθητές (Φωτογραφίες)

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή, Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014

Με τραγούδια και το παραδοσιακό μας Bazaar έκλεισε χαρούμενα και ... γλυκά το 2014 στο σχολείο μας.  Μαθητές τραγούδησαν αγαπημένα τραγούδια και ευχήθηκαν ό,τι καλύτερο για τη νέα χρονιά. (Φωτογραφίες)

«Εκδήλωση μνήμης», Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Η ημέρα μνήμης της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, της καθοριστικής αυτής περιόδου της νεότερης ιστορίας ζωντάνεψε μέσω της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε σχολείο μας τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014.  Μέσα από το θεατρικό έργο «Η πόλη κοιμάται», οι μαθητές «έζησαν» ξανά τα γεγονότα και συνειδητοποίησαν της μεγάλη ευθύνη που έχουμε να διατηρήσουμε τη δημοκρατία και την ελευθερία που τόσο απειλούνται, ακόμα και σήμερα… Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από τραγούδια του αντιδικτατορικού αγώνα που τραγούδησε η χορωδία. (Φωτογραφίες )

«Ταξίδι στο Χρόνο με Οδηγό την Τέχνη: Ένα  μάθημα ιστορίας της τέχνης μέσα από τις Ιστορικές συλλογές του ΜΚΗΛ», Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014

Ένα μάθημα ιστορίας της τέχνης, έδωσε στους μαθητές τη δυνατότητα να εξοικειωθούν με τις κυριότερες εκφάνσεις της καλλιτεχνικής έκφρασης του Ηλία Λαλαούνη και να προσεγγίσουν τις νέες τεχνολογίες που εισήγαγε στο 2ο μισό του 20ου αιώνα και την επιχειρηματική του δράση μέσα από την έρευνα της μόδας των νέων αγορών και την οικονομία.  Το μάθημα συμπληρώθηκε με στοιχεία επαγγελματικού προσανατολισμού με έμφαση στην επιμόρφωση και στις επαγγελματικές προοπτικές ειδικοτήτων που σχετίζονται με τις εφαρμοσμένες τέχνες.  Μια μουσειοσκευή έδωσε τη δυνατόττηα να γνωρίσουν χειροπιαστά αρχαία και σύγχρονα εργαλεία αργυροχοΐας και τις εφαρμογές τους και να θαυμάσουν αντίγραφα εξαιρετικών κοσμημάτων του Ηλία Λαλαούνη. (Φωτογραφίες)

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου, Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014

Τιμώντας και φέτος την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 το σχολείο μας παρήλασε με δύο αγήματα από κορίτσια και αγόρια αποσπώντας για άλλη μια φορά τα χειροκροτήματα των παρευρισκομένων.

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου, Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014
Μαθητές, εκπαιδευτικοί και προσκεκλημένοι τίμησαν και φέτος τη Γιορτή της σημαίας και την επέτειο του ΟΧΙ.
Η εκδήλωση ξεκίνησε  με την απονομή αριστείων και βραβείων και την παράδοση της Ελληνικής σημαίας στο σημαιοφόρο του σχολείου.  Η λιτή, σεμνή και συγκινητική γιορτή που ακολούθησε μάς μετέφερε στο κλίμα της εποχής εκείνης. Μαθητές διάβασαν κείμενα, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τιμώντας έτσι όσους αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν στη μάχη κατά του φασισμού και του ναζισμού.
(Φωτογραφίες)